Takımyıldız

Zürafa (Camelopardalis) Takımyıldızı

Polaris’e yakın ve pek farkında olunmayan, ilginç bir takımyıldızıdır Zürafa. 1624 yılında Jakob Bartsch tarafından düşünüldüğü bilinsede daha önce Petrus Plancius tarafından yaratılmıştır. Yunanlılar zürafaya, bir devenin kafasına ve bir leoparın lekelerine sahip olmasından dolayı, Camelopardalis ismini vermişlerdir. Camelopardalis, ‘ka-mel-o-PAR-da-lis’ olarak okunmaktadır. Bazı astronomi kaynaklarında Camelopardus ismide kullanılmaktadır.

Kaynak: IAU

Kaynak: IAU

En parlak yıldızı α Cam olması gerekirken, en parlak üçüncü yıldızdır. Uzaklığı yaklaşık 7000 IY’dır. Aslında yıldızlar parlaklık sıralamasına göre isimlendirilmişlerdir. Yunan alfabesinde ilk harf, en parlak olana verilir ve sırayla daha az parlak olanlara doğru verilmeye devam edilir. Bu harfin yanınada takımyıldızın kısaltması yazılır. Ancak yapılan yeni gözlemler yıldızların parlaklıklarının daha hassas ölçülmesine imkan vermiş bu sıralama değişmiş fakat isimler değiştirilmemiştir.

Zürafa’nın en parlak yıldızı β Cam ve ikinci en parlak yıldızıda CS Cam’dir. β Cam 4 kadir parlaklığındadır. β Cam bir çift yıldızdır ve ona eşlik eden 7.4 parlaklığında bir eşi vardır. Yaklaşık 1000 IY uzakllıktadır. CS Cam ise vdB 14 yansıma bulutsusu içinde bir ikili yıldızdır. Birinci bileşen CS Cam A, mavi-beyaz renkte bir süperdevdir. Ayrıca Alpha Cygni tipi değişken yıldızdır. Diğer bileşen CS Cam B ise 8.7 parlaklığındadır.

Zürafa takımyıldızında başka bir ilginç yıldızda Z Cam’dir. Bu kataklismik değişken yıldızın parlaklığı her iki üç haftada maksimum 9.6 dan minimum parlaklığı 13’e kadar değişim gösterir.

Z Cam Telif Hakkı: GALEX

NGC 1502 ve Kemble’s Cascade– NGC 1502, yaklaşık 45 yıldızı barındıran bir açık yıldız kümesidir. Bir dürbünle kolaylıkla görülebilir. Kemble’s Cascade 20 yıldızın birbirinden bağımsız olarak bir sütun halinde alt alta dizilmesiyle oluşan bir yıldız desenidir (asterism).

Kemble’s Cascade ve NGC 1502 NGC 1502 sol altta görünüyor. Kaynak: http://apod.nasa.gov/apod/ap100128.html

NGC 2403 – H II çekirdeğine sahip bir sarmal galaksidir. 1788 yılında William Herschel tarafından keşfedilmiştir. Bu galaksi M81 grubunun dış üyesidir ve Dünya’dan 8 milyon IY uzaklıktadır. İyi hava şartlarında 10 × 50 bir dürbünle kolaylıkla görülebilir.

NGC 2403 Kaynak: http://apod.nasa.gov/apod/ap060705.html

IC 342 – 9.1 parlaklığında sarmal bir galaksi olan IC 342, Dünya’dan 11 milyon IY uzaklıkta kozmik havuzun içinde dönmektedir. Yıldız oluşumu ve astrokimya için harika bir hedef olmuştur.

IC 342 Telif Hakkı: http://apod.nasa.gov/apod/ap130718.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by: Wordpress